Popüler Yayınlar

16 Eylül 2012 Pazar

*** DEVLET MEZARLIĞI (Müze, Karadeniz havuzu)/ANKARA ***

Devlet Mezarlığı, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanları ile Atatürk'ün silah arkadaşları olan İstiklal Harbi Komutanlarının defnedilmesi için, 30 Ağustos 1988 tarihinde devlet töreniyle ziyarete açılmıştır. 08.11.2006 tarihinde kanun hükmü değişikliğine gidilerek, TBMM Başkanları ve Başbakanların'da Devlet Mezarlığına defnedilmesi karara bağlanmıştır..


Mezarlık alanı içerisindeki tören alanını kaplayan sekizgen planlı yapı, anıt arayışına cevap verebilecek şekilde düşünülmüş ve bütün yatanları bir çatı altında toplayan "OTAĞ ÇADIRI" formundan yola çıkılarak yapılmıştır..


Simgenin altında yer alan Anıtsal Duvar, mezarlıkta yatanların adlarından oluşmuş bitmemiş bir duvar görüntüsündedir. Bundan sonra da Devlet Mezarlığına defnedilecek her Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı için yeni bir taş konularak örülmesine devam edilecektir. Bu da Cumhuriyetimizin sürekliliğinin ve gelişiminin bir  ifadesidir...


Devlet Mezarlığı Müzesi, giriş ve alt kat olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır...Müzede, Cumhurbaşkanları ile İstiklal Savaşı Komutanlarının eşya, resim ve belgeleri sergilenmektedir..
Karadeniz Havuzu, Devlet Mezarlığı inşaatı kapsamında restore edilmiştir.. 
Karadeniz Büfesi, gelen ziyaretçilere hizmet vermek üzere açılmıştır.. Tatil günleride dahil olmak üzere kış sezonunda 09:00 - 17:00 saatleri arasında, yaz sezonunda ise, hafta içi 09:00 - 17:00 saatleri arasında, hafta sonu 11:00 - 19:00 saatleri arasında bütün hafta boyunca açık bulundurulmaktadır...1 yorum:

crazywomanrosemary dedi ki...

kendimi ayıpladım..:))gezip görülesi yerler..:))